Wydawałoby się, że temat wyboru hostingu to dość prosta sprawa, lecz nie koniecznie! Wiele osób decyduję się na jakiś hosting całkiem przypadkiem lub z polecenia innej osoby. Ja w tym artykule przekaże Wam cenne informacje na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu pod stronę lub bloga opartego na systemie WordPress.
Jakie są rodzaje hostingu?
Zanim zaczniesz szukać dostawców usług hostingowych, powinieneś dowiedzieć się jakie typy hostingu są dostępne. Ponieważ niektóre z nich mogą nie być dostępne u tego samego dostawcy. Wczesne ustalenie typu może pomóc ci zawęzić wybór.
Hosting współdzielony
W przypadku hostingu współdzielonego Twoja witryna jest tylko jedną z wielu witryn hostowanych na jednym serwerze. Ponieważ współdzielisz pewną ilość zasobów, takich jak przestrzeń i przepustowość z sąsiadami, masz przywilej posiadania swojej witryny w hostingu za grosze.
Problemy zaczynają się pojawiać, gdy ty lub twoi sąsiedzi zaczynacie wymagać więcej zasobów. Ponieważ wszyscy czerpiecie z ograniczonej puli, ktoś skończy z mniejszą ilością, niż potrzebuje. I nie wspominajmy o problemach, które mogą się pojawić, jeśli jedna z witryn na serwerze wykryje paskudny błąd.
Mimo to, ze względu na przystępną cenę, hosting współdzielony jest popularną opcją. Jeśli masz witrynę małej firmy lub osobisty blog, hosting współdzielony może być całkowicie wystarczający.
Hosting na VPS
VPS – Virtual Private Server – hosting to bardziej zaawansowana opcja, idealna dla witryn średniej wielkości. Dzięki niemu Twoja witryna nie otrzymuje własnego fizycznego serwera, ale otrzymuje serwer wirtualny, który ma potencjał skalowania jak nic innego.
Hosting VPS jest świetny dla stron internetowych, które planują znaczny wzrost zasobów. To opcja dla ambitnego właściciela witryny, który jest biznesowy ale zna się też na technologii.
Wadą jest to, że ta opcja nie jest tak przystępna cenowo jak korzystanie z hostingu współdzielonego. Ale jest dużo, dużo lepiej pod każdym innym względem, który liczy się dla bardziej wymagającej strony internetowej.
Serwer Dedykowany
Wszystko zapewnia hosting dedykowany – pełny serwer ze wszystkimi zasobami, własnymi, gotowy do użycia na każdą potrzebę, którą uznasz za stosowną. Zgadza się, koniec z udostępnianiem dzięki dedykowanemu hostingowi.
Z dedykowanym hostingiem to nie wszystko, ponieważ ma wadę, która sprawia, że jest poza zasięgiem wielu blogerów i właścicieli witryn z małych i średnich witryn. Hosting dedykowany jest strasznie drogi.
Ze względu na swoje funkcje doskonale sprawdza się w największych witrynach internetowych, które potrzebują najbardziej stabilnej obecności nawet przy dużym ruchu i nie mają nic przeciwko płaceniu za nią. Jeśli to nie opisuje Twojej witryny, cóż, może dedykowany hosting nie jest dla Ciebie.
Najważniejsze parametry odpowiedzialne za szybkość i bezproblemowość pracy z WordPress
1. Dysk SSD/NvME
Dyski SSD / NvME zapewniają znacznie szybszy odczyt i zapis niż starsze dyski HDD ma to odczuwalny wpływ na pracę strony www / bloga
2. Wersja PHP 7.4 lub nowsza
Po aktualności wersji PHP na serwerze www można stwierdzić czy firma hostingowa dba o aktualność swoich maszyn.
3. Nielimitowany transfer danych
Jest to ważny czynnik jeżeli ruch na Twojej stronie / blogu jest duży i nie chcesz niespodzianek związanych z ograniczeniem widoczności.
4. Backup
Czasami zdarzy się przypadek, że z winy jakiejś wtyczki bądź samego skryptu wordpress strona ulegnie awarii, ważne jest żeby mieć aktualny backup (najlepiej codzienny)
5. Wysokie SLA hostingu minimum 99,5% i więcej!
Wybierając firmę hostingową zwracajcie uwagę na czynnik SLA. Jeżeli hostingodawca zapewnia Wam SLA na poziomie 99,5% lub więcej to dobry wskaźnik.
Uważajcie na rankingi hostingów opłacone przez firmy hostingowe, kierujcie się pewnymi opiniami.
Do prawidłowego funkcjonowania WordPress hosting powinien posiadać:
- Wersja PHP 7.4 lub nowsza.
- MySQL 5.6 lub nowszy; MariaDB 10.0 lub nowszy
- Nginx lub Apache z modułem mod_rewrite
- Obsługa HTTPS.
Sprawdź recenzje i zobacz, czy ludzie wspominają o negatywnych opiniach, takich jak nierealistyczne obietnice, niedostarczenie warunków, słabe wsparcie. Spróbuj uczyć się na błędach innych ludzi i poświęć dużo uwagi tym przyszłym dostawcom usług hostingowych.